Marka, Görsel & İşitsel Tasarımlar Resmi

Marka tasarımı, bir markanın marka kimliğini halka görsel olarak temsil etmeyi nasıl seçtiğini açıklar. Marka tasarımı hakkında konuşurken, genellikle logo, renk şeması, tipografi ve bir markayı rakiplerinden ayıran ve tüketiciler tarafından tanınabilir kılan diğer tasarım bileşenleri gibi temel marka unsurlarını ifade eder.

Marka kimliği tasarımının bu ana unsurlarının yanı sıra, marka tasarımı aynı zamanda bir markanın hem fiziksel hem de dijital dünyada kendini nasıl ifade etmeyi seçtiğini daha geniş bir şekilde ifade eder; sosyal medyada, fiziksel mağazalarda veya hatta şirket ofis alanlarının iç tasarımında olsun.

Şirketlerin, marka imajlarını kitlelerinin zihninde güçlendirmek, kalıcı bir izlenim bırakmaya ve marka ile duygusal bağları sağlamlaştırmaya yardımcı olmak için marka tasarımlarının tüm bu temas noktalarında (genellikle marka yönergelerini kullanarak) tutarlı bir şekilde aktarılmasını sağlamaları giderek daha önemli hale geliyor.

Görsel Tasarım Estetiktir, Stratejik Tasarım

Kullanıcıların ilk gösterimleri genellikle 50 milisaniye içinde oluşur. Bu gerçek, duygusal tasarımın içgüdüsel seviyesini, başka bir deyişle, kullanıcının bir tasarıma ilişkin ilk izlenimini veya içgüdüsel tepkisini yansıtır. Bu kritik anlarda onlara gösterdiğiniz şeyden hoşlanmazlarsa, ayrılacaklar. Bu nedenle, görsel tasarım bir tasarımcı olarak işinizin hayati bir parçasıdır. Birçok kişi, tasarımcıların sadece bir öğenin çekiciliğini en üst düzeye çıkarmak için çekici unsurlar içerdiği anlamına gelir. Aslında, A) kullanıcının gözünü bir öğenin işlevselliğine yönlendirmek ve B) estetiği tutarlı hale getirmek için öğeler oluşturmak ve düzenlemek için görsel tasarımı kullanırsınız.

Örneğin, tasarımcılar web sitesi içeriğini her sayfanın amacına göre oluşturur ve düzenler ve içeriğin doğru görsel ipuçlarını vermesini sağlamaya özen gösterir. En küçük ve en ince ayrıntılar, kullanıcıların ne düşündüklerini ve nasıl hissettiklerini etkileyecektir. Bu yüzden, onlara her zaman doğru şeyleri doğru şekilde göstermelisiniz. Buradaki düşmanınız kullanıcı belirsizliğidir. Kullanıcılarınız durup tasarımınız hakkında düşünmek zorunda kalırsa, ona veya size güvenmezler. Bu nedenle, görsel bir tasarım dikkatlerini önemli yönlere çekmeli ve taze, güçlü bir tasarım ile görmeyi bekledikleri bir şey arasındaki dengeyi kurmalıdır. Görsel tasarımı nasıl uygulayacağınız ürününüze, organizasyonuna/endüstrisine ve kullanıcılarına (kültürleri dahil) bağlı olacaktır. Görsel tasarımdaki önemli bir faktör, bilişsel yük gibi kullanıcı sınırlamalarına uyum sağlamak için çalışmanızdır. Örneğin, kullanıcıların bilgileri daha kolay anlamasına ve hatırlamasına yardımcı olmak için parçalamayı kullanırsınız.

black and silver laptop computer

Marka tasarımı neden önemlidir?

Dijital alan, bir rakipten diğerine giderek daha benzer ürünlere sahip birçok marka ile her zamankinden daha kalabalık hale geldiğinden, marka tasarımı, bir markanın öne çıkmasına ve hedef kitlelerle rezonansa girmesine yardımcı olmak için önemli bir farklılaştırıcı olabilir.

Bir markanın tasarımı, bir markanın kişiliğini, değerlerini ideal olarak temsil etmelidir ve markanızla ilgili tüketici tutumlarını şekillendirmede güçlü bir araç olabilir. Bazen, akılda kalıcı bir logo veya akılda kalıcı bir renk şeması, tüketiciler üzerinde herhangi bir büyük bütçeli reklam kampanyasından daha uzun süreli bir izlenim bırakabilir.

Yeniden markalaşmak mı yoksa yeniden markalaşmamak mı?

Yeniden markalaşma riskli ve maliyetlidir ve hafifçe alınacak bir karar değildir (Gap gibi markalar zor yoldan öğrendiği için). Bununla birlikte, yeniden markalar bir şirketin misyonunu ilerletmek için değerli, hatta gerekli olabilir. Yeniden markalaşmanın nedenleri, artan satış hedeflerinden, krize, gelişen müşteri taleplerine ayak uydurma ihtiyacına kadar şirketlerin kendileri kadar çeşitlidir.

Değişimin nedenleri, odaktaki bir değişim veya değişen bir kitle gibi dahili olduğunda, markalar bir yeniden markalaşmanın ne zaman ve nasıl sunulacağı konusunda daha fazla kontrole sahiptir. Dunkin’ Donuts ve WeWork, isimlerini değiştirmek için stratejik olarak Ocak ayını seçtiler, bu da yeni başlangıçları sembolize eden ve yeniden markalaşma için doğal bir uyum sağlayan yılın bir zamanı.

Bir lansman tarihi belirlemenin ötesinde, markaların lansman için bir zaman çizelgesine ihtiyacı vardır. Bir yeniden markalaşma ne kadar hızlı olursa, o kadar pahalı olur ve müşterilerin ani bir değişiklikle kafasını karıştırma olasılığı o kadar yüksektir. Örneğin, Weight Watchers, aceleci yeniden markalaşmalarını ve Weight Watchers’ı WW’ye bağlamadaki başarısızlıklarını, marka uyumuna zarar veren ve tüketicilerin kafasını karıştıran önemli bir yanlış adım olarak gösterdi.


Bir yeniden markalaşmanın başarısını ölçmek için evrensel bir kriter kümesi yoktur – hepsi bir şirketin neyi başarmak istediğine bağlıdır. Yeniden markalaşmaya başlamadan önce, şirketler hedeflerini açıkça tanımlamalı ve işletmeleri üzerinde hangi etkiyi görmeyi umduklarını belirlemelidir.