COREL DRAW LİSANSLARI EN UCUZ BİZDE HEMEN ALIN - SINIRLI SAYIDA!

0850 840 8574 0312 911 2365 05453350445

Windows 8 Bilgisayara Windows 7 Kurmak

Merhaba arkadaşlar, çoğu insanlar artık windows 8’den sıkılıp windows 7 kurmak isteyenler, “Gparted, GPT, MBR, Win8 to Win7, UEFI, BOOT sorunu, BOOT problem, Windows bu diske yüklenemez hatası” alan arkadaşlar, legacy support, uefi support hatası alanlar, uefi konsolu nedir , legacy nedir bilmek isteyenler, bu yazıyı sizler için hazırladık.

Öncelikle Windows 8 Nedir Onu Anlayalım?

Microsoft, windows 8 ile büyük bir adım attı. Bu adım legacy bios desteğinden uefi bios desteğine geçmesiydi. Windows 7‘den sonra geliştirilebilecek en büyük adım bu. Google’un chrome os’u tanıtmasından itibaren microsoft gelecek nesil tabanını buna göre yönlendirmiş ve çalışmaları intel ile beraber devam ettirmektedir. Legacy bios kullanan eski bilgisayarlarda açılış süresi 10 sn civarındayken, uefi bios sayesinde 3-5 saniye arasında bu işlem gerçekleştirilmektedir.

02

Eski nesil Phoenix bios

Legacy Bios Nedir?

Legacy bios, windows 7, windows vista, windows xp gibi bilgisayarların eskiden çalışabilmeleri için gerekli olan bilgisayar arka alanıdır. Bu alanlar bilgisayarın anakartı üzerinde entegre olarak gelmektedir. Bu sayede rahatlıkla işlemlerinizi yapabilmekteydiniz.

Uefi Bios Nedir?

UEFI (Birleşik Genişletilebilir Bellenim Arabirimi) bilgisayarlar için standart bir bellenim arabirimi olup, BIOS‘un (temel giriş/çıkış sistemi) yerine koyulmak için tasarlanmıştır. Bu standart UEFI konsorsiyumunun bir parçası olarak Microsoft dahil 140’tan fazla teknoloji şirketi tarafından oluşturulmuştur. Yazılım birlikte çalışılabilirliğini ve BIOS’un adres sınırlamalarını iyileştirmek için tasarlanmıştır. UEFI bellenim avantajlarından bazıları şunlardır:

  • Başlangıç veya başlatma öncesi işlemini bootkit saldırılarına karşı korumaya yardımcı olarak daha iyi güvenlik.

  • Daha hızlı başlangıç süresi ve hazırda beklemenin ardından daha çabuk sürdürme.

  • 2,2 terabayttan (TB) daha büyük sürücülere destek.

  • Sistemin başlangıç süresince 17,2 milyar gigabayttan daha fazla adreslemeye kullandığı modern 64 bit bellenim cihaz sürücülere destek.

  • BIOS’u UEFI donanımıyla kullanma özelliği.

windows7-bilgisayar-8kurmak

Windows 7 Kurulum Arayüzü

“Windows 8 Bilgisayara Windows 7 Nasıl Yüklenir?”

Yukarıdaki legacy ve uefiyi anladıktan sonra dilerseniz sizlere bu konuda anlatımlar yapalım. Öncelikle bu adreste kürşat özcan isimli arkadaşımız gpt biçimlendirmesiyle windows’a format atmayı göstermiş. Kendisine bu bilgiler için teşekkür ederiz. Birkaç uyarı yapmak bu konu hakkında iyi olacaktır diye düşündük. GPT aslında basit olarak görünen ve yeni nesil birim ayracı olarak karşımıza çıkan bir sistemdir. Ama mbr’si olmayan bir windows 7 düşünmek birazcık zor olabilir. Bu yüzden mutlaka legacy modu bios üzerinden seçilmeli ve windows 7’de çalışma birimi olarak bahsettiğimiz 100mb lık mbr alan oluşturulmalıdır. Ek olarak bunu ssd üzerinde uygulamanızda sizler için yararlı olacaktır.

Öncelikle genel olarak ayarlarımızı bios üzerinden ( f2 veya del ) yapalım. Daha sonra boot ekranında boot list option gibi bir seçenek vardır. Burada legacy modu seçerek windows kurulumunuzu tamamlayınız. Kurulumu tamamladıktan sonra ise, tekrardan uefi yi açmak isterseniz ki açılmasında bir sakınca yoktur. Direkt olarak uefi and legacy support seçeneğini tıklayınız. Ve Load Legacy Option Rom seçeneğini enable ediniz. Aksi taktirde bilgisayarlarınız MBR biçimlendirmeli harddisklerinizi bulamayacaklardır.

Sorunuz olduğunda yorum bırakabilirsiniz.

Bu yazı tarafından tarihinde yazılmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Hızlı Kargo
Güvenli Ödeme
Canlı Destek
K.Kartına 6 Taksit


Copyright ® Sistemİki Uluslararası, TURKEY Türk Bayrağı
Powered By Sistemiki Elektronik