COREL DRAW LİSANSLARI EN UCUZ BİZDE HEMEN ALIN - SINIRLI SAYIDA!

0850 840 8574 0312 911 2365 05453350445

Usb device over current will shutdown in 15 Hatası Çözümü

Merhaba değerli müşterilerimiz bugün inceleyeceğimiz Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds hatasını, sizlere daha iyi bir bilgi, daha rahat bir kullanım konusunda masaüstü bilgisayarlarda karşınıza gelen problemleri çözerek açıklıyoruz.

<h2>Dikkat</h2>Bilgisayarınızda “Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds” bu hata varken çalıştırmayınız!

“Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds hatası donanım kaynaklı bir hatadır.” Evet tam olarak bu şekilde açıklanabilir fakat, web sitelerinde gördüğümüz bu sıkıntıyı sizler için düzeltelim dedik. Hemen sonuca gidelim isterseniz. Daha açıklayıcı bir yol sunalım ki insanların doğruları bulmaya yardımcı olmuş olalım.

Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds hatası ve çözüm kontrol önerileri

Usb device over current status detected hatası bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda karşınıza çıkıyorsa ve yakın zamanda oluştuğunu düşünüyorsanız, öncelikle bilgisayarınızın usb girişlerini kontrol ediniz, içlerinde 2 veya 4 adet pin girişi olur, yerinde mi birbirine değiyor mu? El feneri ile kasanızın ön ve arkasındaki girişleri detaylıca kontrol ediniz, eğer birbirine değen bir pin veya sarı bir çubuk veya soketi yerinden çıkmış bir usb portu görürseniz bilin ki problem bundan kaynaklanıyordur ve çözümlerine bakalım aşağıda detaylıca anlatalım.

USB portlarınızı klavye, mouse, çevre birimler veya çoğaltma olan ek aparatları bilgisayarınızdan tümüyle çıkarmalısınız. Bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda halen düzelmiyorsa ikinci duruma geçebiliriz.

İkinci durumda port içi veya bağlantı noktalarında bir problem olmuş olabilir, yabancı madde girmiş olabilir, dışarıdan porta zarar veren bir cisim olmuş olabilir, kullandığınız ürün arızalı olabilir, soketin arka uçlarını kırmış olabilirsiniz, eğer bu kasa üzerinde ön tarafta bulunan soketler ise endişe etmeyin, bilgisayarın içerisini sağ konsolu açarak görebilir, kablo ile gelen ve anakarta dahil olan kısmı çıkarabilirsiniz. Anakartın üzerinde usb 0 – usb 1 gibi şeyler yazacaktır. Bunları çıkarıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda çözüme kavuşabilirsiniz.

Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds hatası ve çözüm kontrol önerileri

Usb device over current status detected will shutdown in 15 seconds hatası ve çözüm kontrol önerileri

IRQ ile USB konsolları kapatabilirsiniz, bu çakışmayı önlemek amacıyla IRQ portlarını bulmanız gerekmektedir. Bunun için IRQ portlarını incelemeniz önemlidir. Eğer yetkin bir kullanıcı değilseniz bunu yapmanızı önermeyiz. 

BIOS üzerinden usb konsollarını tamamen devre dışı bırakabilirsiniz, buda sadece optik medya kullanacağınız anlamına gelir, fakat bilgisayarınızı çalışır halde tutacaktır. Genel olarak bu dediklerimiz ikinci planda, zaten eğer çakışma anlık olarak yaşanıyorsa zaten bios ekranına dahi girmenize izin verilmeyecektir.

Ama ürünün problemi arka tarafta yada anakarta bağlı olan soketler  üzerinde olduğunu düşünüyorsanız işte o zaman  bir uzmanın görmesi gerekebilir,

Uzman arkadaşlarımızdan Cem Kara‘nın öneriside aşağıda güzel bir dille açıklamış, dilerseniz ondan da yararlanabilirsiniz.

Usb device over current status detected hatasının çözümü için şunları deneyebilirsiniz:

  • USB porta bir cihaz takılıysa (tüm usb portları kontrol edin) öncelikle bunları çıkartın.
  • Sorun USB portta değil USB cihazda olabilir. Bu durumda USB cihazı porttan çıkartmak sorunu çözecektir.
  • USB portun bağlantı bölümünü net bir şekilde görebiliyorsanız içine herhangi bir yabancı madde girip girmediğini kontrol edin.  USB port içindeki yabancı bir madde kısa devreye neden oluyor olabilir.
  • Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve ön USB portları kullanıyorsanız, kasayı açın ve bu USB portların anakart bağlantısını iptal edin. Bu şekilde en azından ön USB portlarda sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.
  • Bilgisayarı bir süre elektrik kablosundan çekmek ve yaklaşık 1-2 saat bekletmek bazen çözüm olabiliyor. Bunu da deneyebilirsiniz.
  • Eğer laptop yani dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız işiniz biraz daha zor çünkü usb portlar anakart ile bütünleşiktir bu durumda usb portları iptal etme şansınız olmayabilir.
  • Teknik bilginiz yeterli ise anakarta bütünleşik olan usb portları da iptal edebilirsiniz. Elbette bu ileri seviye teknik bilgisi olan ve elektronik bilgisi olan kişiler için uygundur. Normal bir ev kullanıcısı bu işlemi denememelidir. Bu işlemi yaparken en çok kullanılan usb portu iptal ederek başlanmalıdır.
  • Usb device over current status detected hatası nadirde olsa anakart üzerindeki bir kısa devreden de kaynaklanabilir. Anakartı sökmek ve yeniden montajını yapmak Usb device over current status detected hatasının çözümü olacaktır.

Usb device over current status detected hatası tamamen donanım kaynaklı bir hatadır. Eğer teknik bilginiz hiç yok denecek kadar azsa o zaman bir teknik servisten yardım almanızda fayda var. Usb device over current status detected hatası çözülmezse anakartınız daha ciddi zararlar görebilir. Bu sebepten Usb device over current status detected hatasının çözülmesi önemlidir.

Hızlı Kargo
Güvenli Ödeme
Canlı Destek
K.Kartına 6 Taksit


Copyright ® Sistemİki Uluslararası, TURKEY Türk Bayrağı
Powered By Sistemiki Elektronik